Monemvasia: Gibraltar vzhoda
Iz Napflia smo se odpravili na ogled Monemvasie, znane tudi kot "Gibraltar vzhoda". Monemvasia je polotok na jugovzhodnem delu Peloponeza, ki slovi po svoji slikoviti srednjeveški utrdbi.
- Monemvasia je bila ustanovljena v 6. stoletju med bizantinskim obdobjem, kot zatočišče pred invazijami.
- Povezana je s kopnim le preko ozkega nasipa, zato ime v grščini pomeni "en vhod".
- Mesto je znano po svoji impresivni arhitekturi, vključno z obzidjem, cerkvami, tradicionalnimi kamnitimi hišami in ozkimi ulicami.
- Na vrhu klifa stoji cerkev Sv. Sofije, ena izmed najbolj opaznih zgodovinskih znamenitosti v Monemvasii, ki nudi čudovit razgled na morje.
Monemvasia danes ohranja svoj srednjeveški čar in je priljubljena turistična destinacija, ki resnično navduši vsakega obiskovalca. Tudi nas je!
Priporočam, da si za obisk vzamete vsaj dve uri. Parkirate pa lahko pred nasipom (do vasi imate cca. 20 minut hoje po asfaltni cesti- samo mestece pa je potem zaprto za promet) ali po njem in kraj raziskujete peš.
Elafonisos: nemirna noč na divje
Po ogledu Monemvasie smo se odpravili na mali otok Elafonisos, kjer smo prespali na divje. Na otok vozi trajekt, vožnja stane 18 € in morje prečkaš v desetih minutah. Elafonisos je znan po svojih čudovitih plažah (Simos in Panagia sta najbolj slavni) in kristalno čistemu morju.
Plaža Simos je ena izmed najlepših plaž v Grčiji, znana po svojem belem pesku in turkiznem morju. Otok je zelo majhen in priljubljen med turisti zaradi svoje neokrnjene narave in mirnega vzdušja. Na otoku živi 300 stalnih prebivalcev. Otok ima le eno glavno naselje, kjer se nahaja večina storitev in infrastrukture. Ceste na otoku so omejene in v glavnem vodijo do ključnih točk, kot so plaže in naselja. Elafonisos je idelen za tiste, ki iščejo manj priljubljene turistične kraje, mir in naravno lepoto.
Na otoku sta dva kampa. V času našega obiska (začetek maja) zaprta. Imeli smo pa tudi nekaj težav z vremenom. Na žalost je ponoči pihal močan veter, s sunki med 40 in 60 km/h, kar nam je otežilo spanje. Celo noč je ropotali in cingalo šotor. Dopoldne smo preživeli na plaži Simos, nato pa se v pol ure zapeljali okrog otoka in ga opoldne (malo žalostni) zapustili.
Kalamata: srce Peloponeza
Naše potovanje se je nadaljevalo v Kalamato, kjer smo se nastanili v malem družinskem kampu Fare, le nekaj metrov od morja. Plaža v Kalamati je dolga in prodnata, mesto pa je polno zgodovine in kulture. Tu smo se tudi kopali v morju (voda je imela osvežilnih 18 stopinj) ter oprali vsa umazana oblačila.
- Kalamata je drugo največje mesto na Peloponezu
- Mesto je znano po svoji proizvodnji oliv in olivnega olja, zlasti po olivah Kalamata, ki so priljubljene po vsem svetu.
- Olive Kalamata so velike, mesnate in temno vijolične barve, znane po svojem bogatem in sadnem okusu. Ime so dobile po mestu Kalamata, ceprav rastejo v sirsi regiji. Zaščitene so z oznako porekla, kar pomeni, da morajo biti gojene, obdelane in pripravljene v določeni regiji, da se lahko označijo s tem imenom. Te olive se pogosto uporabljajo v solatah, pripravkih ali kot prigrizek. So tudi ključna sestavina tradicionalne grške solate. Obiranje oliv Kalamata je poseben proces, ki se običajno izvaja ročno, da se ohrani kakovost in integriteta plodov. Olive se obirajo, ko dosežejo POLNO ZRELOST in dobijo značilno temno vijolično barvo. Obirajo jih ROČNO, ker samo ročno obiranje zagotavlja, da se ne poškodujejo, kar je ključno za nadalinji proces predelave.
Kalamata ima tudi bogato zgodovino, z arheološkimi najdišči, srednjeveškim gradom in čudovitimi cerkvami. Sama sem mesto raziskovala med tekom in uživala v pogledu na morje in okoliške hribe.