Delfi in potem končno Peloponez!

Po čudovitem doživetju v Meteori je bil čas, da se poslovimo od tega posebnega kraja. Čeprav je bilo slovo težko, smo se z navdušenjem odpravili proti novim dogodivščinam, tokrat v smeri Delfov.

Delfi: biser antičnega sveta

Delfi je ena najbolj turistično obljudenih točk v Grčiji, znana po svojem antičnem svetišču Apolonu in preroškem oraklu. Ob prihodu v to starodavno mesto smo se zavedli pomembnosti tega kraja in se pripravili na raziskovanje, ki ga občasno spremljajo piski redarjev, ki opozarjajo na neprimerno vedenje (hojo po ostankih, naslanjanje na stebre, neprimerno poziranje ipd.). 

Delfi je bil dom preroškemu oraklu, ki so ga spraševali o najrazličnejših zadevah, od vojne strategije do osebnih zadev. Na vrhuncu svojega vplicva so Delfe obiskovali ljudje od blizu in daleč, da bi dobili nasvete in priporočila. Antični Delfi so bili pomemben center grškega sveta, znan po svoji umetnosti, arhitekturi in filozofiji. Glavna znamenitost v Delfih je Apolonov tempelj, ki je bil posvečen bogu sonca in umetnosti. Mi smo obisk začeli najprej pri Tholosu Atene Pronaije. (Tholos je arhitekturni izraz za krožno stavbo, ki je lahko del templja ali svetišča.) Vstop je tu prost. Potem pa smo si ogledali glavni del: Apolonov tempelj, gledališče in druge zgradbe ter muzej (vstopnina je 12€ na odraslo osebo in vključuje tudi ogled muzeja). Tudi muzej nas je navdušil, sploh ker je bil prvi tak, ki smo ga obiskali. Poln je kipov, skulptur in malih ter velikih kovinskih objektov. Za obisk si rezervirajte 2 - 3 ure.

  

Prvo spanje izven kampa

Sledila je prva nočitev izven kampa. Zapeljali smo se mimo Aten. Atene smo popolnoma preskočili. Našli smo malo prodnato plažo blizu kraja Megara. Noč je bila mirna, na plaži smo bili čisto sami. Naslednje jutro smo imeli le nekaj kilometrov do Korinta.

  

Korintski kanal: čudež človeške inženirske spretnosti

Pot nas je torej vodila do impresivnega Korintskega kanala, ki povezuje Jonsko in Egejsko morje. Ta čudež človeške inženirske spretnosti je vreden obiska. 

  • Kanal je bil izkopan med letoma 1881 in 1893, za promet je bil odprt oktobra 1893.
  • Dolg je približno 6,4 kilometra. Širina kanala je okoli 25 metrov, globina morja 8 metrov, globina kanala pa 79 metrov.
  • Kanal je izklesan skozi Korintski preliv, ozko zemljišče, ki ločuje Peloponeški polotok od grške celine. 
  • Namen kanala je krajšati plovbo med Jonskim in Egejskim morjem ter omogočiti ladjam, da se izognejo dolgi poti okoli Peloponeza. 

Mikene: Potovanje v antično preteklost

Tako smo končno prispeli na Peloponez! Nadaljevali smo pot do Miken, enega najpomembnejših arheoloških najdišč v Grčiji. Ta starodavno mesto nas je fasciniralo s svojo zgodovino in arhitekturo.

  • Mikene so bile ena najpomembnejših mest mikenske civilizacije, ki je cvetela v Grčiji v 2. tisočletju pr. n. št. in je znana po svojih utrdbah, grobnicah in palačah.
  • Kralj Agamemnon, slavni vodja grške vojske v trojanski vojni, je bil povezan z Mikenami in številnimi miti in legendami.
  • Mestne zidove so zgradili z velikimi kamni, ki so jih zlagali brez uporabe malte. Ti zidovi so bili izjemno debeli in visoki ter so bili zgrajeni z namenom, da zaščitijo prebivalce in mesto pred morebitnimi napadi sovražnikov. Nekateri deli zidov so še danes ohranjeni in pričajo o impresivni gradbeni tehniki. Legenda pravi, da so kiklopi pomagali pri gradnji Miken in so postavili velike kamne v mestu.
  • Mikenska civilizacija je doživela upad in propad zaradi notranjih konfliktov, invazij in naravnih nesreč in je postopoma izginila.

Ogledali smo si Lions Gate, muzej in Agamemnovo grobnico (ohranjena je tudi streha). Impresivno. 

    

Epidaurus: osupljivi zvočni efekti

Nadaljevali smo do Epidaurusa. Ki je znan po izjemno ohranjenem gledališču oz. amfiteatru, ki je bilo zgrajeno v 4. stoletju pr. n. št. in je še danes uporabno za predstave.

  • Gledališče Epidaurus velja za eno najlepših in akustično popolnih antičnih gledališč na svetu.
  • V antični Grčiji je bilo zdravilno svetišče Epidaurus zelo priljubljeno in obiskovalci so prihajali od daleč, da bi iskali zdravljenje in olajšanje.
  • Poleg gledališča je Epidaurus dom tudi številnih drugih antičnih spomenikov, vključno z templjem Asclepiusa in muzejem.

Tudi za ta ogled smo si vzeli skoraj dve uri. Priporočam, da sprobate nekaj zapeti (mogoče vržete kovanec, zaploskate...) na sredini teatra. Kaj takega še nisem doživela. 

   

Palamidi Fortress - trdnjavski biser nad mestom Nafplio

Pred večerom smo v dan stisnili še en ogled in sicer trdnjave Palamidi. 

Utrdba Palamidi je bila zgrajen v 18. stoletju pod vladavino Benečanov za namen obrambe. Sestavljena je iz treh trdnjav, ki se vzpenjajo po strmi skali, in ima več kot 800 stopnic ter 7 utrdbenih stolpov. Z vrha se ponuja osupljiv razgled na mesto Nauplion, zaliv Argolida in Egejsko morje. Utrdba je bila kasneje urejena v zapor, kjer je bil zaprt tudi pomembni grški general Theodoros Kolokotronis. Kot zapor je delovala še 100 let nazaj, za tiste najhujše zločince. Utrdba je res ogromna in zlahka se v njej izgubiš. Mi smo si jo ogledali čisto naključno in precej igrivo. 
Priporočamo obisk!

 

  

Druga noč na divje

Po razburljivem dnevu raziskovanja pomembnih zgodovinskih točk je bil čas za bolj pristno doživetje – prespali smo na divje, na idilični plaži Karathona. S spanjem ob zvokih morskih valov in pod velikimi evkaliptusi smo zaključili še en nepozaben dan na našem potovanju po Grčiji.

Jaz sem naslednje jutro vstala zgodaj in opravila še eno nadvse čudovito tekaško turo dolgo 10 kilometrov. Od plaže Karathona je namreč ob obali urejena krasna pot (primerna tudi za športne otroške vozičke, kolesa in poganjalce), ki vodi vse do mesta Napflio. Ob jutranjem svitu sem srečala le nekaj pohodnikov in grških mačk, ki so že čakale na zajtrk. 

   

Nazaj na spletni dnevnik

Napišite komentar

Upoštevajte, da morajo biti komentarji pred objavo odobreni.