Že tretjič na Pivškem. Naše tokratno potepanje po Pivškem se je zgodilo sredi marca. Po obiskih Ekomuzeja Pivških presihajočih jezer, vzponu na Sveto Trojico, raziskovanju Muzeja vojaške zgodovine in vrha Primoža, smo se tokrat odpravili na vrh Šilentabora ter zaključili dan v muzeju Dina. Ta izlet je bil posebej lep tudi zaradi prebujajoče se pomladi, ki smo jo opazili ob poti, ko smo nabirali rožice za čaj – trobentice, vijolice, lapuh in pljučnik.
Šilentabor
- Izhodišče: Brezplačno parkirišče v Pivki, na ovinku pri semaforju iz smeri Ljubljane proti Il. Bistrici, malo naprej od želežniške postaje.
- Čas hoje: S hojo smo začeli okoli 10. ure, saj je vzpon na Šilentabor trajal uro in pol. Krožna tura nazaj v Pivko, s spustom v Narin, je skupaj trajala 3 ure.
- Primerno za otroke: Vajene daljše hoje. Celotna pot je kot nalašč za družine.
- Opis poti: Krožna pot je dolga nekaj več kot 11 km, je razgibana, s pogostimi vzponi in spusti. Zelo dobro označena z zelenimi smerokazi in markacijami. Od parkirišča se najprej podaš čez glavno cesto in navzgor po široki makadamski poti, ki te pripelje do smerokaza za Šilentabor, kjer zaviješ desno. Nato se pot spusti po gmajni navzdol, čez travnike in potem nazaj v gozd. Ob ograji se začne vzpon vse do vasi Šilentabor. Razgled, ki smo ga ulovili, je bil fantastičen: Vremščica, Slavnik, Nanos, Snežnik, Sveta Trojica. Na vrhu je žig in vpisna knjiga, klopce, in na vrhu pečine smo se okrepčali z malico iz nahrbtnika. Šilentabor, s svojimi 781 metri nadmorske višine, je kraj z bogato zgodovino in kulturno dediščino, ki sega vse do srednjega veka. Nekoč je tam stala mogočna utrdba, ki je danes v ruševinah, priča pa o burnih časih bojev in pomena tega strateškega kraja skozi stoletja. Iz vasi smo se podali najprej mimo cerkvice svetega Mihaela in potem navzdol v vas Narin po gozdni in senčni poti. Potem pa skozi vas, čez želežniško progo in spet rahlo navzgor mimo travnikov nazaj v Pivko.
Obisk muzeja Dina
Muzej Dina v Pivki onas je popeljal na poučno potovanje v svet divjih živali, ki naseljujejo slovenske gozdove. Poudarek je na zvereh: risih, medvedih in volkovih. Muzej je sodobno zasnovan in skozi interaktivne postaje smo spoznali zvoke, ki jih proizvajajo te živali, raziskovali njihove sledi in celo "stopili" v njihov svet preko virtualne resničnosti.
Muzej ne le izobražuje o divjih živalih, ampak tudi ozavešča o izzivih, s katerimi se soočajo te vrste v naravi, in pomenu njihovega varstva za ohranjanje biotske raznovrstnosti.
Obisk muzeja Dina je izobraževalna avantura, ki osvetli pomembna vprašanja o sožitju človeka in narave ter poudari, kako lahko vsak posameznik prispeva k ohranjanju našega planeta. Idealen je za družine, ki želijo svoje otroke naučiti o pomenu ohranjanja narave, kot tudi za ljubitelje divjih živali in naravoslovja.
- Čas ogleda: Približno 1 ura.
- Primerno za otroke: Od treh let dalje.
- Posebej nam je bilo všeč: KVIZ in iskanje odgovorov na vprašanja (učni list, ki ga dobiš ob nakupu vstopnic), ki smo jih seveda pravilno rešili in za nagrado dobili piškote ter obdržali svinčnik (prav lep spominek!).
- Cena: 15€ družinska vstopnica (imeli smo popust iz prejšnjih muzejev).
Tako, zdaj smo pa dodobra raziskali Pivško. Naslednjič pa v kakšno drugo regijo. Katero nam predlagaš?