Dolina Glinščice je pravi skriti biser na Tržaškem Krasu, kjer se prepletata zgodovina in čudovita narava. Naš pohod smo začeli v kraju Krvavi potok in se podali na pot skozi vas Mihele, mimo žegna, vse do doline Glinščice in cerkvice Sv. Marije. Tukaj je naš vtis in nekaj koristnih informacij, če bi se tudi sami radi odpravili na raziskovanje te čudovite doline.
Izhodišče: Krvavi potok
Parkirali smo pri zadružnem domu v Krvavem potoku, kjer je dovolj prostora za nekaj avtomobilov. Od tam smo se po asfaltni cesti spustili v vas Mihele, skozi vas in mimo pokopališča in cerkve ter ob zapuščeni zgradbi zavili levo po stezi navzdol. Steza nas je potem pripeljala do široke makadamske ceste- opuščene železniške proge. Tu nadaljuješ sprehod še nekaj sto metrov in se potem na Italijanski strani meje, pred zapuščeno stavbo spet usmeriš levo navzdol po stezi, ki te pripelje v vas Draga. Tako sekaš en ovinek. Krajši sprehod po vasi Draga in si spet na stari železniški progi. Nadaljuješ levo.
Opuščena železniška proga Dunaj–Trst
Ta železniška proga je bila nekoč del južne železnice, ki je povezovala Dunaj in Trst, enega najpomembnejših pristanišč Habsburške monarhije. Odsek, ki vodi skozi Glinščico, je bil kasneje opuščen in danes je tu urejena čudovita kolesarska in sprehajalna pot. Med sprehodom ali kolesarjenjem greste skozi tunele in mimo zapuščenih postaj.
Sprehajanje po tej progi je enostavno in primerno v vseh letnih časih (izogibajte se le vročih delov dneva v poletnih mesecih).
Spust v vas Botač
Po tretjem tunelu smo pri tabli zavili levo in se po shojeni stezi začeli spuščati proti vasi Botač. Pot nam je ponudila čudovit razgled na Trst in morje. Steza je tu zelo shojena zato bodite previdni na mestih, kjer je teren lahko nekoliko spolzek.
V Botaču smo se srečali z reko Glinščico, edinim površinskim vodotokom na Tržaškem Krasu. V 19. stoletju je v dolini delovalo okoli 30 mlinov, katerih ostanke si lahko ogledate ob poti.
Sprehod ob kanjonu Glinščice
Zapustili smo vasi Botač in na koncu vasi zavili levo (oznake za cerkvico Sv. Marije na Pečah), kjer se pot začne rahlo vzpenjati in nas vodi ob robu kanjona. Hodili smo po senčni stezi s čudovitim razgledom na dolino in slap. Pot je kamnita, malo izpostavljena zato previdno na tem delu če ste družina z otroki.
Naš naslednji cilj je bila cerkvica Sv. Marije na Pečah, ki stoji na vzpetini in ponuja krasen razgled na dolino. Tam smo se ustavili za malico, uživali v miru in si nabrali energije za povratek.
Povratek in vinska jama
Vrnili smo se po isti poti, kjer smo si na koncu ogledali še vinsko jamo, novo lokalno znamenitost, kjer si po principu self-service lahko sami postrežete z vinom.
Naš celoten sprehod je bil dolg dobrih 10 kilometrov, če prevedem v ure je to nekje 3 ure hoje. Video kjer prikažem sprehod si poglej tu. Povezava do zemljevida in GPX poti pa preko moje Strave- tu.
Alternativne poti v Glinščico
Če se želite izogniti naši poti, je dostop do Glinščice možen tudi iz vasi Beka. Ta pot je bolj senčna, na mestih blatna, vendar približno enako dolga.
Druga opcija, če nimate veliko časa ali si želite bolj ravninski sprehod se lahko odločite za lažjo različico pohoda in ostanete na stari železnici.
Za tiste, ki imate raje kolesarjenje, je to območje pravi raj. Proga je idealna za kolesarje vseh starosti, saj je pot dobro vzdrževana in nezahtevna (počasi se vzpenja).
Zakaj obiskati Glinščico?
Dolina Glinščice je čudovita kombinacija zgodovinskih, naravnih in kulturnih znamenitosti. Sprehod po opuščeni železnici, raziskovanje soteske, malih vasic in uživanje v razgledih na morje so res lepa doživetja.