Drugič smo na potovanju s strešnim šotorom. Ko tole pišem, smo na poti že rekordnih 21 dni. Če povzamem na kratko, kako je potovati na tak način, bi bil odgovor - super. Ampak beri naprej...
Tak način potovanja zahteva veliko energije
Je vse prej kot enostaven in vse prej kot dopust. Lahko je dopust, če si več dni v istem kampu in imaš ves čas lepo vreme. Če kombiniraš spanje v kampih in na divje (kar je odlična kombinacija!), pa pričakuj, da bo... pestro. Na poti gre za konstantno prilagajanje, umikanje, pospravljanje, iskanje stvari in primernega prostora za osnovne potrebe. To je primerno samo za ljudi, ki so bolj avanturistični in najdejo udobje izven udobja. Človek po takem potovanju izredno ceni tepih na tleh v kopalnici in dejstvo, da ne rabiš stopiti moker v Crocse po tuširanju. Po drugi strani pa spoznaš, kako malo potrebuješ za življenje, kako lepo se je parkirati ob obali in se zbuditi na plaži, piti čaj ob svitu in poslušati samo ptičje petje in gledati popolnoma mirno morje. Na poti pridejo trenutki, ki te popolnoma začarajo...
Zakaj sploh strešni šotor?
Najprej nekaj osnov. Jaz obožujem vanlajf in vse, kar je z njim povezano. Vedno bo moja želja imeti mali kombi avtodom, a ta želja ima precej visoko ceno. Za nas je bil šotor torej prava odločitev in v resnici edina, ki je znotraj našega proračuna. Finance so bile glavni razlog, saj je to najbližji približek avtodomarstvu, ki smo si ga lahko privoščili.
Plusi potovanja s strešnim šotorom
Največji plusi so mobilnost, majhnost in priročnost. Potujemo z avtomobilom, ki je hkrati naša kuhinja, spalnica in kopalnica. Z avtomobilom se lahko brez težav odpravimo kamorkoli, saj se lahko parkiramo in vozimo praktično povsod.
V kombinaciji s kamp opremo in vgrajeno kuhinjo (izdelal jo je Vasja sam) smo precej na komot. Veliko kuhamo sami, večinoma preproste jedi. Potujemo tudi z majhnim hladilnikom (na plin in elektriko 220V ali 12V). Skratka v vozilu imamo vse kar potrebujemo za življenje.
Minusi potovanja s strešnim šotorom
Prvi minus je slabo vreme: občutljivost na veter in dež (nevihte). Močan veter (40 km/h) in sunki so nas celo noč zbujali, ko smo spali na divje na otoku Elafonisos. Vse je ropotalo in občutek je bil precej grozljiv, pa hrup nas je zbujal celo noč. V primeru napovedanih močnih nalivov in neviht raje iščemo alternativno prenočišče. Krajše plohe pa šotor zdrži brez težav.
Drugi minus je ta, da nimamo WC-ja in tuša. To se mi v resnici ne zdi taka huda težava, saj navadno spimo precej odmaknjeni in opravimo vse v naravi ( če smo v kampu pa tako ni problem). Tudi tuširamo se na prostem s prenosnim tušem ali se samo umijemo s krpicami. Potrebujemo le dovolj zasebnosti, da se lahko slečemo.
Tretji minus je življenje iz plastičnih škatel. Pospravljanje stvari v škatle vzame veliko časa, vendar se trudimo ohranjati red in organizacijo.
Varnost je še en vidik, ki ga gre upoštevati. Do zdaj smo se vedno počutili varno v našem strešnem šotoru, saj iščemo spanje na primernih lokacijah, kot so urejeni kampi ali odmaknjena in bolj skrita mesta v naravi. Kljub temu pa je včasih vseeno občutek, da smo bolj izpostavljeni (kriminalu, vremenu, pa še čemu...) kot v zaprtem in trdnejšem avtodomu. Ta občutek izpostavljenosti je pogosto le psihološki.
Kakšen šotor sploh imamo?
Za vse, ki vas zanima več o našem šotoru: kupila sva ga poleti 2023 pri podjetju MAT SPORT. Naš šotor je SHEEPIE YUNA FAMILY. Tehta 77 kg, montaža pa zahteva viličarja ali tri odrasle osebe (ali dva visoka in močna moška). Omejitev šotora je, da v njem lahko spi največ 270 kilogramov. Ležišče je veliko kar 200 x 250 cm, kar pomeni, da je prostora res dovolj za štiri odrasle osebe. Šotor že ima vzmetnico in gre za mehek šotor, ki se med vožnjo pokrije s cerado. Zunanje mere (pospravljenega) so 212 x 132 x 38 cm. Naš avto je Hyundai Tucson, tak šotor pa je primeren za večje avtomobile: SUV, enoprostorec, karavan, kombi. Tudi strešni nosilci morajo biti dobri; naši prvi se niso obnesli, zato smo jih kasneje zamenjali s preverjenimi nosilci THULE (po posvetu s trgovino Mat Sport).
Zakaj Sheepie Yuna?
Izbrala sva Sheepie Yuna predvsem zaradi največjega ležišča od vseh drugih modelov. Dolgoročno gledano bomo tako najdlje komot, saj bosta otroka vsako leto večja. Cenovno je to tudi najugodnejša varianta (sploh v primerjavi s trdimi šotori).
Kljub vsem zgoraj naštetim minusom pa naša izkušnja s strešnim šotorom ostaja pozitivna, saj nam omogoča svobodo in fleksibilnost pri potovanju, ki je za nas neprecenljiva.