Osamljeni vrh Kopa nad Bovcem
Kopa je neobljuden vrh v Julijskih Alpah, ki se dviga nad Bovcem, natančneje nad slapom Boka. Zaradi svoje osamljenosti, zbledelih markacij in pretežno neurejene poti je odlična izbira za tiste, ki radi raziskujejo manj znane poti in uživajo v miru narave. Če iščeš avanturo stran od množic, bo Kopa navdušila s svojim skrivnostnim vzponom in zgodovinskimi ostanki iz časa prve svetovne vojne.
Izhodišče pohoda – Parkirišče nad B postajo Kaninske žičnice
Izhodišče za vzpon na Kopo je nekaj metrov višje od B postaje Kaninske žičnice, kamor vodi makadamska cesta. Parkirišče Gozdec (tudi izhodišče za Kanin) je manjše, primerno za nekaj avtomobilov, in dostopno za običajne (ali malo višje) avtomobile, čeprav je cesta ponekod nekoliko razrita. Točna lokacija tu.
Prvi del poti – po makadamski cesti navzdol do “konca sveta”
S parkirišča se najprej spustimo po široki makadamski cesti, označeni z rumenimi tablami, ki kažejo smer Gozdec. Po približno kilometru ali dveh hoje pridemo do posekanega dela gozda. Tam je konec sveta in krasen razgled na Bovško kotlino. Vzpon se tu šele začne. Tu smo se malce iskali, saj je začetni del steze slabo označen. Steza se začne na desni in vodi direkt navzgor, prepoznate pa jo po možiclju, ki smo ga ponovno postavili na začetku poti in kasneje še na drugih mestih, da bo orientacija lažja.
Vojaška mulatjera skozi gozd
Od tu naprej pot poteka po stari vojaški mulatjeri, ki se ves čas vzpenja. Mulatjera je na nekaterih mestih lepo ohranjena, drugod pa v slabem stanju. Pot se pretežno vije skozi bukov gozd, višje pa prehaja v mešani gozd. Čeprav so na poti markacije oz. rdeče črte, so oznake precej slabo vidne, zato je nujno, da ste pozorni. Steza je sicer lepo sledljiva, vendar slabo shojena, kar potrjuje, da gre za manj obiskan vrh. Pot ni vzdrževana in je ponekod malo izpostavljena, a se da poiskati varnejšo stezico če imate le osnovno znanje orientacije in se tako izognete bolj previsnim delom.
Zgodovinski ostanki pod vrhom
Malo pod vrhom boste naleteli na ostanke iz prve svetovne vojne, vključno z ohranjenim napol izkopanim rovom in verjetnim topniškim položajem (tudi na vrhu). Mi smo za eno izmed skal celo opazili staro ročno bombo, ki je nismo premikali, a predstavlja še en del zgodovine, ki jo skriva ta osamljena pot.
Vrh Kopa
Ko premagate približno 400 višinskih metrov, boste prispeli na vrh Kope. Vrh je precej poraščen in ga krasijo macesni, na njem pa se dviga skromen “parakar”. Kljub temu Kopa ponuja osupljiv občutek izoliranosti in miru. Če nadaljujete pot na drugo stran vrha, boste našli čudovito ohranjeno, široko mulatjero, ki je vredna ogleda.
Spust po isti poti
Po počitku, malici in občudovanju okolice se spustimo nazaj po isti poti. Pot je precej senčna in primerna tudi za mlajše pohodnike z izkušnjami. Mi smo vzpon opravili s šestletnico in sedemletnikom, ki sta že vajena pohodništva. Na poti navzdol smo gradili možice.
Podatki o turi
- Dolžina: približno 8 km
- Višinska razlika: 564 m
- Čas hoje: 2–3 ure do vrha
Vzpon na Kopo je izlet za ljubitelje manj obljudenih poti in raziskovalce skritih kotičkov slovenskih gora. Osamljena in skromna, a polna zgodovine, naravnih lepot in miru, Kopa je popolna destinacija za pohodnike, ki cenijo pristno izkušnjo v naravi.